Gran Khaklı yerlilerinin(Güney Amerika) dini inanç veya ibadet konusunda bir tanrı veya varlığa inanmadığı bilinmektedir.Bir Zulu .” şayet bir kimse azıcık düşünürse bunu derhal bir tarafa bırakır ve gözlerinin gördüğüne geçer.” demiştir.
Kaffir kabilesinden olanlarla karşılaşanlar onların ,her şeyin kendi kendiliğine meydana geldiğine ,otların,bitkilerin ağaçların kendi kendilerine boy attığına inandıklarını belirtmiştir.Yine aynı şekilde Pasifikteki Caroline Adası yerlileride tanrıya inanmazlardı.
Aru adalarındaki Arafurlar en küçük bir ölümsüzlük fikrine bile sahip değillerdi.Sorulduğunda ,cevapları;” Hiçbir Arafura öldükten sonra aramıza dönmez,o nedenle öldükten sonra ki durumla ilgili bir şey bilemeyiz,bunu ilk kez sizden işittik.” biçiminde olurdu.

sudan-commoro-chief-of-the-latooka-tribe-print-1865-91745-p

Bir Nil Kailesi olan Latookalar’ın şefi Kommoro’ya (Commora) soruluyor.
-Ölümden sonraki hayata inanmıyor musunuz ?
Kommoro: Ölümden sonraki hayat!Nasıl olabilir bu ?Biz kazmadıkça Ölü bir adam mezarından çıkabilir mi?
-İnsanın bir hayvan gibi,öleceğini ve bunun bir son olacağını mı düşünüyorsunuz ?
Kommoro:Kesinlikle ;Bir öküz bir insandan daha güçlüdür,fakat ölür,kemikleri daha uzun süre kalır,çünkü daha büyüktürler.Bir insanın kemikleri çabuk kırılır zayıftır.
-Bir insan anlamca bir öküzden daha üstün değimlidir?Onun kararlarını alacak,işlerini istediği gibi yoluna koyacak bir akıl yok mudur ?
Kommoro:Bazı insanlar bir öküz kadar akıllı değildirler.İnsanlar yiyecek için mısır yetiştirmek zorundadırlar,fakat öküzler ve diğer vahşi hayvanlar onu ekmeden elde ederler.
-İnsandan da hayvandan da yüce ruhların mevcudiyetine inanmıyor musun ?Gözle görülür nedenlerin dışında,İblislerden ,İfritlerden korkmuyor musun ?
Kommoro:Geceleyin ormanda fillerden ve diğer hayvanlardan korkarım,fakat bunun dışında bir şeyden değil.
-Şayet ölümün insanın sonu olduğunu düşünüyorsan ,bir insan niye iyi olsun ki ?
Kommoro: İnsanların çoğu kötüdür;şayet güçlülerse ,zayıflardan zorbalıkla alırlar.İyi insanların çoğu zayıftır,çünkü kötü olabilecek kadar güçlü değildirler.