İlk önce solfejle ilgili bazı bilgileri verelim notaların sürelerini ve yerlerini bilmeniz gerekmektedir. Bunları öğrenmezseniz flütte kendini geliştirme konusunda çok sıkıntı yaşayabilirsiniz

notalar

 

Notaları çalmaya başlamadan ilk önce flütten nasıl ses çıkarılacağını bilmelisiniz ve buna çalışmalısınız. Buna ağızlık çalışması deniliyor.

 

flüt-2

Bu çalışmayı yaparken yukarıdaki gibi dudağınıza bir kamış yerleştirebilirsiniz.

flut-3

Dileğinize göre ağızlığın açık tarafını kapatmanız da size fayda sağlayacaktır. Ama en doğru yol bir kursa giderek öğrenmektir.

 

Yukarıda verilen notaların seslerinin hepsi flütle çıkarılabilir. Bunu yapmak için flütteki notaların nerelerde gizli olduğunu bilmeniz gerekmekte. Hazırlamış olduğum flütteki nota yerleri aşağıda. Bu notaları çıkarabilmek için uzun uzun çalışmanız gerekiyor. Saatlerinizi bir notayı tam anlamıyla çıkartmak için ayıracaksınız.

 

flut-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk önce 1. oktav daha sonra iki ve 3. oktavlara geçebilirsiniz. Notaların yerleri yukarıda açık bir şekilde belirtilmiştir. Notalara dikkatlice çalışın ve kurslarınızı aksatmayın. Bu sayfada sizin için flütle çalınabilecek türkçe veya yabancı melodilerin notalarını paylaşacağım. İleri düzeylere geldikten sonra bu notalarla kendinizi mutlu edebilirsiniz.

 

Pluto

pluto-2

 

 

 

 

 

 

 

 

Pluto 5 yaşında. Henüz 2 haftalıkken annesi trafik kazası sonucunda

hayatını kaybetti. Biz onu bulmadık, o bizi buldu. Derler ya kediler

sahiplerini seçer. En sevdiği insan ise Arzu.

Venüs

venüs2

 

 

 

 

 

 

 

 

Venüs henüz bir yaşında. Pluto kardeş isteyince komşunun

bodrumundan sıcacık kardeşinin yanına geldi. En sevdiği şey

kulaklarının okşanması 🙂   .