Yaklaşık olarak her eczane, süpermarket ve sağlıklı gıda maddeleri mağazalarında, balık yağı, Gingko biloba yaprakları ve buğday çimleri gibi antioksidan ve antioksidanca zenginleştirilmiş doğal ürünleri bulabilirsiniz. Bu diyet destekleri, radikallerden vücudumuzu korumaya yardımcı olmayı, sonuçta yaşlanmayı ve dejeneratif hastalıkları (kalp yetmezliği ve kanser gibi) yavaşlatmayı amaçlamaktadır.

Radikaller, kısmen metabolizmanın yan ürünleri şeklinde, doğal olarak vücutta ortaya çıkar. Birçok faydalı işlevleri yanında fazlası vücuttan atılmazsa rahatsızlıklara yol açabilir. Radikaller çoğunlukla oksijen atomları içerir, hücre zarlarını ve diğer yaşamsal dokuları oluşturmak üzere lipit (yağ) moleküllerini yükseltger. Bu yükseltgeme lipit moleküllerinin yapılarını değiştirir ve böylece hücre zarlarının işlevlerini etkiler. Bu yolla zarar gören hücre zarları, hücreleri hastalıklara karşı koruyamaz, kalp ve sinir hücreleri işlevlerini kaybedebilir. Son bulgular, canlı hücrelere olan radikal zararlarının yaşlanma sürecinin ana etmeni olduğunu öne sürmektedir. DNA ve RNA gibi nükleik asitler radikal saldırısına uğrarlarsa uygun şekilde kopyalarını çıkaramazlar. Bu değişim, eksik işlevli ve kendisini kanser gibi hastalıklara karşı koruyamayan kusurlu hücrelere yol açar.

Çin kökenli Cingko biloba ağacının yaprakları. Bu yaprakların özütlerinin antioksidan özeliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Kimilerine göre özütler, beyne giden oksijen akımını artırarak düşünme yetensini geliştirmektedir.

Çin kökenli Cingko biloba ağacının yaprakları. Bu yaprakların özütlerinin antioksidan özeliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Kimilerine göre özütler, beyne giden oksijen akımını artırarak düşünme yetensini geliştirmektedir.

Vücut bir antioksidan ağını sürekli korur. Bu ağ; A, C ve E vitaminleri, antioksidan enzimleri ve genel formülü aşağıda verilen ve koenzim Q adı verilen bir grup ilgili bileşiklerden oluşur, n, belirli bir grubun tekrarlanma sayısını temsil eder ve 6, 8 veya 10 değerlerini alabilir. Antioksidanlar, kolaylıkla yükseltgenebilen moleküllerdir. Böylece, radikallerin vücutta diğer bileşiklerle tepkime verebilmesinden önce onlarla çabucak tepkimeye girerler. Kahve ve çayda olduğu gibi, yeşil yapraklı sebzeler, portakal suyu ve çikolata birçok gıda antioksidanları içerir.

koenzim-q

Koenzim Q’nun molekül yapısı. Vücutta radikallerin düzeyini kont rol etmek için kullanılan bir antioksidan

Morötesi ışıma, soluduğumuz havadaki ozon, yetersiz beslenme ve sigara dumanı gibi zararlı çevresel koşullar yükseltgen gerginliğe (oksidatif strese) yol açabilir. Yükseltgen gerginlikte radikallerin derişimi o kadar yükselir ki vücudun doğal antioksidan ağı onların üstesinden gelemez. Yükseltgen gerginliğin iki olası sonucu, aşırı güneş ışığına maruz kalmış cildin erken yaşlanması ve sigara içenlerde görülen akciğer kanseridir. Bitkisel kaynaklardan ve balık yağından üretilen kimyasal maddeler anlamına gelen fitokimyasal maddeler içeren bitkisel ilaçlar antioksidan olarak araştırılmakta ve serbest radikallerin zararlarına karşı koruyucu olarak beslenmeye eklenebilmektedir. Aynı kimyasal maddelerin beklenen ömrün ötesine hayatı uzatma özellikleri de incelenmektedir.