Projenin Amacı Bisikletlerde aydınlatma için kullanılan dinamoların tekere sürtünmesinden dolayı kaynaklanan enerji kaybını alternatif bir enerji kaynağı ile azaltmak

 

  1. Adım: Durumu belirle: Problem, gereksinim veya istek nedir?

 

Endüstriyel dönemden sonra önemi artan enerjinin yirminci yüzyılın ikinci yarısından sonra üretim ve tüketiminin çevresel, toplumsal, ekonomik teknik boyut ve etkileri kadar büyük bir önem kazanmıştır. Enerji üretimi sonucunda ortaya çıkan gazlar küresel ısınmanın en önemli nedeni olmuştur. Bu durum insanoğlunu küresel ısınmaya karşı alınacak tedbirlerin neler olduğu araştırmaya sevk etmiştir.

 

Alınacak önlemler içinden biriside alternatif ulaşım araçlarından bisiklet olmuştur. Bisiklet hareket enerjisini kullanan kişi tarafından alır. Bisiklet kullanan kişiyle birlikte bir mekanik enerjiye sahip olur. Sürtünmenin ihmal edildiği durumlarda mekanik enerji korunur. Ancak sürtünmek ortamlarda mekanik enerji azalır. Bisikletlerde kullanılan dinamo ise tekere değerek hareket ettiğinden sürtünme kuvvetinden dolayı bisikletin mekanik enerjisini azaltır ve tekerin daha kısa zamanda yıpranmasına sebep olur. Bu durum bisikletin öneminin artığı bir dönemde kullanıcı tarafından istenmeyen bir enerji kaybıdır. Çünkü daha fazla enerji harcamasına neden olur. Bisiklet kullanıcılar daha fazla enerji tüketmeden nasıl aydınlanma ihtiyacının giderilebileceği sorusunu doğurmuştur. İşte bu projemizde bisikletlerde aydınlatma için kullanılan dinamoların tekere sürtünmesinden dolayı kaynaklanan enerji kaybını önlemeye çalıştık.

 

  1. Adım: Ön tasarım yap.

     a) Gerekli malzeme ve araç gereçleri belirle:

 

  • 1 adet Led
  • Bobin
  • Kablo
  • 3 adet mıknatıs
  • Mıknatıs tutacağı(jantlara sabitlemek için)
  • Kelepçe (bobini maşaya tutturmak için)

 

b ) En uygun çözümü seç ve bunun nasıl yapılacağına karar ver.

Yapacağımız proje için en uygun çözüm yolu bobinin maşa üzerinde bir yere yerleştirilip jantlar üzerindeki mıknatıslar ile bobin içindeki elektronları hareket ettirerek elektrik enerjisi elde etmektir. Bisiklet tekeri üzerinde belirli aralıklar ile mıknatıslar aynı hizada olacak şekilde sıralanır. Daha sonra sistemde kullanılacak olan bobin mıknatısların tekerin dönüş biçimdeki yere paralel olacak şekilde monte edilir, mıknatısların manyetik alan kuvveti az olacağından elektrik enerjisi

 

 

 

 

  1. Adım: Ön uygulamayı sına sonuçları değerlendir ve karar ver.

Yapmış olduğumuz projede amaca ulaşılmamasının başlıca sebepleri şunlar olduğu anlaşıldı. İlk olarak kullanılan mıknatısların küçük olması manyetik alan şiddetinin az oluşmasına neden oldu. Kullanılan bobinin küçük olması diğer bir faktör olarak belirlendi. Sürekli bir enerji elde etmek için sistemde üretilen enerjiyi depolayarak kullanılması yâda mıknatısların sayısının artırılması ve bobinin büyütülmesi ile yapılabilir.

 

 

Tüm hakları saklıdır. Kopyalanıp çoğaltılamaz, not alınıp uygulanabilir.

 

hasanfirat.com